Sayan, SDÜ'de "Dördüncü Sanayi Devriminin İstihdam Etkileri"ni anlattı

Süleyman Demirel Üniversitesi İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi ile Ekonomi ve Yönetim Topluluğunca “Dördüncü Sanayi Devrimine Doğru Eğitim ve İş Gücü Piyasaları” konulu bir konferans düzenlendi.

İİBF Konferans Salonu’nda gerçekleşen konferansın açılış konuşmasını yapan Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Murat Ali Dulupçu, Prof. Dr. Serdar Sayan’ı ağırlamaktan duydukları memnuniyeti dile getirerek konferansın verimli geçmesini diledi.

Türkiye Ekonomi Politikaları Araştırma Vakfı (TEPAV) Girişimcilik Enstitüsü Direktörü Prof. Dr. Serdar Sayan “Dördüncü Sanayi Devrimine Doğru Eğitim ve İş Gücü Piyasaları” konulu konferansı ile sanayi devrimi, sanayi devriminin etkileri, endüstri 4.0 konuları hakkında öğrencilere önemli bilgiler verdi.

Sanayi devriminin kapsamlı ve radikal bir süreç olduğuna dikkat çeken Sayan, endüstri 4.0’ın ise daha kapsamlı bir devrim olduğunu, endüstri 4.0 ile artık makinelerin karar alacağını söyledi. Bu devrim ile kazananların yanında kaybedenlerin de olacağını belirten Serdar Sayan, istihdama etkisini şu sözlerle ifade etti: “Endüstri 4.0 ile mesai saatleri kısalarak verim yükselebilir, kitlesel işsizlik olabilir, iş kayıpları fazlalaşabilir. İnsanların hazırlanması gerekiyor. ”

Gelişimi yavaşlatmanın insanları bu devrime alıştırmak adına uygun bir davranış olacağını da sözlerine ekleyen Sayan, “Mezun olduktan sonra da öğrenmeye devam edin. Becerilerinizi sürekli yenileyin. Dil öğrenmek artık çok önemli bir yere sahip bu konuda da sürekli kendimizi geliştirin.” diyerek öğrenicilere tavsiyelerde bulundu.