Sayan, "All İzmir Economics Workshop III"de Ana Tema Konuşmacısıydı

Direktörümüz Prof. Dr. Serdar Sayan, üçüncüsü bu yıl İzmir Ekonomi Üniversitesi evsahipliğinde düzenlenen "All Izmir Economics Workshop"ın ana tema konuşmacısı oldu.

4. Endüstri Devrimi sürecinin üretimde sadece dijitalleşme ve robotlaşmayı kapsamadığını vurgulayan Sayan, yeni teknolojilerin verimliliği daha önce karşılaşılmamış şekilde artırdığını, bunun sonucu olarak hem işgücü piyasalarında hem diğer alanlarda sancılı bir geçiş sürecinin yaşanabileceğini belirtti.

Sayan: "4üncü sanayi devrimi sürecinde, yapay zeka ile biyoteknoloji gibi alanlar ve diğerlerinde karşılaşılması öngörülen yenilikler önemli bir regülasyon ihtiyacını ortaya çıkartıyor ve bu ihtiyaç işgücü piyasalarını da kapsıyor. Sanayi 4.0'ın net istihdam etkileri hangi vadeye baktığımıza bağlı. Ancak geçiş dönemini en az hasarla atlatmanın –ancak orta vadede etkin olabilecek– yolu eğitim reformundan geçiyor. Yeni teknolojiler ile ortaya çıkması muhtemel toplu iş kayıplarını önlemek adına planlı bir geçiş sürecinin tasarlanması gerekiyor ve bu sürecin kısa vadede vergi politikaları ile düzenlenebilir."

Sayan, konuşmasını Türk işgücü piyasasında 'Endüstri 4.0' ile ortaya çıkabilecek olası etkileri değerlendirerek sonlandırdı.