Sanayide Gelişmeler ve İstihdam Eğilimleri, Nisan 2016

Pınar Kaynak, Araştırmacı,

Ozan Acar, Misafir Araştırmacı,8 Nisan 2016

SPM, Ocak-2016’da işsizlik oranının yüzde 11’in üzerine çıkacağını öngördü - SPM: OCAK-2016 DÖNEMİNDE İŞSİZLİĞİN 0,3 PUANLIK ARTIŞLA YÜZDE 11,1 OLACAĞINI TAHMİN EDİYORUZ” - “SANAYİ ÜRETİMİNDEKİ VE İHRACATTAKİ DÜŞÜŞ SEBEBİYLE İŞSİZLİKTE OCAK-2016 DÖNEMİNDE YÜZDE 11 ORANININ AŞILACAĞINI DÜŞÜNÜYORUZ”

Türkiye’de istihdam konusunda kısa vadeli geleceğe dönük tek tahmin yapan kuruluş durumundaki Sosyal Politikalar Uygulama ve Araştırma Merkezi (SPM), 15 Nisan 2016-Cuma günü ilan edilecek 2016-Ocak dönemi işsizlik oranının, (2015-Aralık dönemine göre) 0,3 puan daha artarak yüzde 11,1 olacağını öngördü. SPM, geçen yılın son ayında sanayi üretiminde ve bu yılın ilk ayında ihracatta düşüş yaşandığını bildirerek; Ocak-2016 dönemi işsizlik oranında yükseliş tahmin ettiğini belirtti.

SPM Direktörü Prof. Dr. Serdar SAYAN gözetiminde; araştırmacı Pınar KAYNAK ile misafir araştırmacı Ozan ACAR, TÜİK’ce açıklanacak olan genel işsizlik oranı, tarım dışı işsizlik oranı, istihdam oranı ve sanayi istihdamı rakamlarına dair tahminlerini; bu verilerin kendi geçmiş değerleri ile GSYH ve Sanayi Üretim Endeksi’nin (SÜE) geçmiş değerlerini kullanarak gerçekleştirdiler. SPM, Nisan 2016-“Sanayide Gelişmeler ve İstihdam Eğilimleri” çalışmasının sonuçlarını açıklarken, Ocak-2016 dönemine ait 15 Nisan’da ilan edilecek işsizlik oranı tahminini de kamuoyuyla paylaştı.

SPM, önümüzdeki hafta açıklanacak Ocak-2016 dönemi tarım dışı işsizlik oranının 0,2 puan artarak yüzde 12,9 seviyesine çıkmasını beklerken, mevsimsellikten arındırılmış tarım dışı işsizlik oranının ise 0,1 puan artarak yüzde 12,4 seviyesine çıkacağını tahmin etti. SPM, istihdam oranının 0,2 puan düşerek yüzde 45,2 düzeyinde gerçekleşeceğini, sanayi istihdamının ise artarak 5 milyon 332 bin kişi seviyesine çıkacağını öngördü.

Aralık-2015’te son 10 dönemin en yüksek işsizlik ve tarım dışı işsizlik oranı yaşandı

Geçen ay yayınlanan notunda işsizlik verilerinde bir iyileşme beklemediğini bildirdiğini; nitekim Aralık-2015’e ait açıklanan işsizlik ve tarım dışı işsizlik oranlarının çift hanelerde kalmayı sürdürerek ‘beklediğinden biraz daha fazla’ arttığını ifade eden SPM, “Aralıktaki yüzde 10,8 işsizlik ve yüzde 12,7’lik tarım dışı işsizlik oranları, aynı zamanda son 10 dönemin en yüksek oranlarıdır. İşsiz sayısı ise 79 bin kişi artarak 3 milyon 204 bin seviyesine çıkmış ve işsizlik oranlarıyla benzer şekilde son 10 dönemin en yüksek değerine ulaşmıştır. İstihdam oranı ise son 9 dönemin en düşük rakamına ulaşmış ve yüzde 45,4 seviyesinde gerçekleşmiştir. Sanayi istihdamı ise Kasım dönemine göre 42 bin kişi azalarak, 5 milyon 311 bin kişi olarak gerçekleşmiştir” değerlendirmesinde bulundu. Ancak işgücü verilerindeki bu olumsuz tablonun mevsimsellikten arındırılmış işgücü verilerine yansımadığı ifade edilen SPM açıklamasında “Aksine hem MEA işsizlik oranı, hem de MEA tarım dışı işsizlik oranı bir önceki döneme göre 0,1’er puan azalırken, mevsim etkilerinden arındırılmış işsiz sayısı 27 bin kişi azalmıştır. Mevsim etkilerinden arındırılmış istihdam oranı ise sabit kalmıştır” denildi.

İşsizlikteki artış eğilimi Ocak-2016 döneminde de devam eder

İşsizlikte Aralık-2015 döneminde baş gösteren artış eğiliminin Ocak-2016 döneminde devam etmesinin beklendiğini vurgulayan SPM; “Aralık döneminde sanayi üretim endeksi yaklaşık 20 puan azalarak 136,2’den 116,5’e inmiştir. Diğer yandan Ocak döneminde ihracat, Aralık dönemine göre yüzde 18 oranında azalırken, yatırım (sermaye) malları (taşımacılık hariç) ithalatı yüzde 36, hammadde ithalatı ise yüzde 21 oranında azalmıştır. Tüm bu göstergeler Ocak döneminde de işsizlik verilerinde herhangi bir iyileşme olmayacağına işaret etmektedir. Nitekim, yaptığımız sayısal tahminler de bu beklentimizi destekler niteliktedir” değerlendirmesinde bulundu.

Kapasite kullanım oranlarından gelen sinyaller karışık

İmalat sektöründe faaliyet gösteren firmaların yöneticilerinin TCMB İktisadi Yönelim Anketi’ne verdikleri yanıtlara göre hesaplanan “İmalat Sanayi Kapasite Kullanım Oranı”nın (KKO), Aralık döneminde geçen yılın aynı ayına göre 1,2 puan artarak yüzde 75,8 seviyesine çıktığı ifade edilen SPM çalışmasında, ancak bu rakamın Kasım-2015 imalat sanayi KKO’dan 0,1 puan daha düşük olduğu bildirildi.

İmalat sanayisinin alt dalları itibarıyla ise; Aralık-2015’te yatırım malları imalatı alt sektöründeki kapasite kullanım oranı bir önceki aya göre 0,1 puan artarak yüzde 77,8’e çıkarken; tüketim malları imalatındaki KKO yüzde 73,6’dan 73,3’e, ara malları imalatındaki KKO ise yüzde 76,3’den yüzde 76,2’ye indi. Dolayısıyla, yatırım malları KKO’daki artış eğiliminin ve tüketim malları imalatı KKO’sunun azalma eğiliminin korunduğu, ara malları imalatı KKO’larında geçtiğimiz dönemde kendini gösteren artış eğiliminin yerini, yeniden azalma eğilimine bıraktığı görüldü.

Aralık-2015 Döneminde İşgücü Verilerinde Neler Yaşanmıştı?

“GENEL İŞSİZLİK VE TARIM DIŞI İŞSİZLİK ORANINDAKİ ARTIŞ EĞİLİMİ 3 YILI GEÇTİ”

TÜİK, Aralık 2015 genel işsizlik oranını yüzde 10,8 olarak açıklamıştır. Bu oran, bir önceki yılın aynı dönemine göre 0,1 puanlık bir düşüş, Kasım dönemi işsizlik oranına göre ise 0,3 puanlık bir artış göstermektedir.

İşsiz sayısında ise geçtiğimiz yılın aynı dönemine göre yüzde 1,9 oranında bir artış meydana gelmiştir. Diğer yandan, tarım dışı işsizlik oranı Kasım 2015’e göre 0,3 puan artarken, bir önceki yılın aynı dönemine göre 0,2 puan azalarak yüzde 12,7 oranında gerçekleşmiştir. Her iki işsizlik oranında da Kasım 2012’den bu yana süregelen artış eğilimi devam etmektedir.

Mevsim etkilerinden arındırılmış işsizlik oranı hem bir önceki döneme, hem de geçen yılın aynı dönemine göre 0,1 puan azalmış ve yüzde 10,3 seviyesinde gerçekleşmiştir. Benzer şekilde, mevsim etkilerinden arındırılmış tarım dışı işsizlik oranı da geçtiğimiz döneme kıyasla 0,1 puan azalmış ve yüzde 12,3 seviyesine inmiştir. Bu rakam bir önceki yılın aynı döneminden ise 0,2 puan düşüktür.

Aralık döneminde işgücü, Kasım dönemine göre yüzde 0,5 oranında azalmış ve 29 milyon 652 bin kişi olarak açıklanmıştır. Geçen yılın aynı dönemine göre ise yüzde 3’lük bir artış görülmektedir. Bu da 865 bin kişinin daha işgücüne katıldığı anlamına gelmektedir. Mevsim etkilerinden arındırılmış işgücü bir önceki döneme göre 40 bin kişi artarak 30 milyon 46 bin kişi seviyesine çıkmıştır. Bu da bir önceki döneme göre yüzde 0,1 oranında, geçen yılın aynı dönemine göre ise yüzde 2,8 oranında bir genişleme olduğuna işaret etmektedir.

Aralık 2015 toplam işgücüne katılım oranı (İKO) yüzde 50,9 olarak açıklanmıştır. Bu oran Kasım dönemine göre 0,3 puanlık bir düşüş, geçen yılın aynı dönemine göre ise 0,7 puanlık bir artış olduğunu göstermektedir. Mevsim etkilerinden arındırılmış genel işgücüne katılım oranı, Kasım dönemine göre sabit kalırken, geçen yılın aynı dönemine göre 0,6 puanlık bir artış sergileyerek yüzde 51,5 olarak gerçekleşmiştir.

Aralık 2015’te imalat sektöründe istihdam bir önceki döneme göre 55 bin kişi azalarak 4 milyon 935 bin seviyesine inerken, madencilik ve taş ocakçılığı ile altyapı hizmetleri sektörlerinde toplam istihdam 14 bin kişi artmıştır. Sanayi sektörü istihdamında ise Kasım dönemine göre 42 bin kişilik bir azalma meydana gelmiştir. Yıllık bazda imalat sektöründe 36 bin kişilik, madencilik ve taş ocakçılığı ile altyapı hizmetleri sektöründeki 10 bin kişilik artışa mukabil, sanayi istihdamı yıllık olarak toplam 45 bin kişi artmıştır.

[İndir]


İlgili Haberler

Yeni Şafak

Sözcü

Korkusuz

Cumhuriyet

Hedef Halk

Yeniçağ

Ortadoğu

Sözcü.com.tr

Dünya.com

Haber1.com

İnşaatnoktası.com

Memurlar.net

Aktifmedya.com

Bankahaber.com

Haberler.com

Haberlermersin.com

Korhaber.com

Marmaragazetesi.com

Yapı.com

Gerçekgündem.com

Güncelhaberler.net

Keyifligazete.com