"Küresel Ücretler Raporu 2014 Tanıtımı" toplantısı yapıldı

12 Aralık 2014

Uluslararası Çalışma Örgütü’nün (ILO) hazırladığı “2014-2015 Küresel Ücretler Raporu”nun Ülke Tanıtımı, dünyada ilk kez Ankara’da, TOBB ETÜ SPM'nin ev sahipliğinde gerçekleştirildi. Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı, ILO, TOBB ETÜ Sosyal Politikalar Uygulama ve Araştırma Merkezi (SPM), Türkiye Ekonomi Politikaları Araştırma Vakfı (TEPAV) ile ortaklaşa bir tanıtım toplantısı gerçekleştirildi.

ILO Kıdemli Ekonomisti Patrick Belser tarafından rapor hakkında ayrıntılı bir sunum gerçekleştirildi. Raporda, şirketler için ücretlerin bir maliyet unsuru olduğu belirtilerek, ülkeler için ise ücretlerin düşük ya da yüksek olmasının net etkisinin, ücretlerin hane halkı tüketimi, yatırımlar ve net ihracat üzerindeki etkilerinin yönüne ve göreli büyüklüğüne bağlı olduğu vurgulandı.

Raporun sunumunun ardından “2014 Küresel Ücretler Raporu ve Türkiye’deki Politika Eğilimlerini Tartışma” konulu açık oturuma geçildi. Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı Müsteşar Yardımcısı Erhan Batur’un moderatörlüğündeki açık oturuma, TOBB ETÜ-SPM Direktörü Prof. Dr. Serdar Sayan, Koç Üniversitesi İİBF Dekan Yardımcısı Prof. Dr. İnsan Tunalı ile ODTÜ’den Prof. Dr. Aysıt Tansel katıldı.

Sayan ""Ücretler, İşsizlik ve Türkiye'nin Ara Eleman Sorunu" başlıklı bir sunum yaptı. Sunumda, verimliliğin arttığından ancak bu artışa rağmen ücretlerin GSYH'deki payının azaldığından bahseden Sayan, bunun sebepleri arasında yaşanan ekonomik krizlerin önemli rolü olduğunu belirtti. Sayan ayrıca Türkiye'deki en büyük sorunlardan birinin beceri uyumsuzluğu olduğuna değindi. Bu sorun kapsamında da UMEM Beceri 10 projesinin öneminden bahsetti.


İlgili Haberler

Hakimiyet.com

Haber7.com

Anadolu Ajansı

Ekonomi

Gap Gündemi

Günlük Evrensel

Haber Vaktim

Vizyon Kent Haber