Sanayide Gelişmeler ve İstihdam Eğilimleri, Haziran 2014

Esra Doğan, Misafir Araştırmacı

İhsan Furkan Kılıç, Yardımcı Araştırmacı

15 Temmuz 2014

“İŞSİZLİKTE SON 8 AYIN EN DÜŞÜK DEĞERİ GÖRÜLDÜ AMA…

TOBB ETÜ Sosyal Politikalar Uygulama ve Araştırma Merkezi (TOBB ETÜ SPM), Nisan ayında son 8 ayın en düşük işsizlik rakamının görüldüğünü ancak, mevsim etkilerinden arındırılmış işsizlik oranı ile mevsim etkilerinden arındırılmış tarım dışı işsizlik oranında son 3 aydır yatay seyrin sürdüğünü bildirdi. İşsizlik oranında son üç dönem boyunca gözlenen düşüşün, mevsim etkilerinden kaynaklandığını bildiren SPM “Yıllık değişimler incelendiğinde, işsizlik oranının yukarı yönlü seyrettiği açıkça görülmektedir. Geçen yılın aynı dönemine göre, hem işsizlik hem de tarım dışı işsizlik oranında 0,3 puanlık artışlar gerçekleşmiştir” denildi.

SPM Misafir Araştırmacısı Esra DOĞAN ve Yardımcı Araştırmacı İhsan Furkan KILIÇ ‘Sanayide Gelişmeler ve İstihdam Eğilimleri’ adlı çalışmanın Temmuz-2014 sayısında Nisan ayı işsizlik oranlarını değerlendirirken; Nisan döneminde bir önceki döneme göre işsizlik oranında 0,7, tarım dışı işsizlik oranında 0,8 puanlık düşüşler gerçekleştiği, ancak geçen yılın aynı dönemine göre ise hem işsizlik hem de tarım dışı işsizlik oranında 0,3 puanlık artışların söz konusu olduğu ifade edildi ve “Mevsim etkilerinden arındırılmış işsizlik oranı incelendiğinde; bir önceki döneme göre yatay seyir, geçen yılın aynı dönemine göre ise 0,3 puanlık artış gözlenmektedir. Mevsim etkilerinden arındırılmış tarım dışı işsizlik oranı ise geçen döneme göre 0,1, bir önceki yılın aynı dönemine göre 0,4 puanlık artış göstermiştir” denildi.

Mevsim etkisinden arındırılmış veriler geçen yıla göre kötü

Nisan ayı genel işsizlik oranının yüzde 9 seviyesinde gerçekleşmesinin mart dönemine göre 0,7 puanlık düşüş, bir önceki yılın aynı dönemine göre ise 0,3 puanlık artış anlamına geldiği; yüzde 9,1 olarak açıklanan mevsim etkilerinden arındırılmış işsizlik oranında Mart dönemine göre yatay seyir, geçen yılın aynı dönemine göre ise 0,3 puanlık artış gözlemlendiğine dikkat çekilen çalışmada “Yüzde 10,8 seviyesinde gerçekleşen tarım dışı işsizlik oranı, bir önceki döneme göre 0,8 puanlık düşüşe işaret etmektedir. Geçen yılın aynı dönemine göre ise, 0,3 puanlık artış söz konusudur. Yüzde 11,1 olarak açıklanan mevsim etkilerinden arındırılmış tarım dışı işsizlik oranı ise Mart dönemine göre 0,1, geçen yılın aynı dönemine göre 0,4 puanlık artış göstermiştir” değerlendirmesinde bulunuldu.

Sanayi istihdamındaki kararlı artış durma noktasında

Mevsim etkilerinin olumlu katkısının sanayide de görüldüğünü ve Merkez Bankasınca açıklanan Nisan ayı kapasite kullanım oranında bir önceki aya göre 1,3 puanlık artış gözlendiği, mevsim etkilerinden arındırılmış imalat sanayi kapasite kullanım oranındaki artışın 0,6 puanla sınırlı kaldığı ifade edilen çalışmada, “Buna ek olarak, sanayi istihdamında 2013’ün son çeyreğinden bu yana gözlenen kararlı istihdam artışının, son iki dönemdir yavaşladığı ve binde bir oranındaki artışlarla sınırlı kaldığı görülmektedir. Mevsimselliğin olumlu etkisi, sanayi üretim endeksine de yansımıştır. Mayıs ayında; mevsim ve takvim etkisinden arındırılmış sanayi üretimi, bir önceki aya göre yüzde 1 oranında azalmıştır” analizi yapıldı.

SPM’nin gelecek aya (Mayıs) ilişkin beklentisi ne?

Çalışmanın sonuç bölümünde ise şu değerlendirmeye yer verildi:

“TOBB ETÜ SPM olarak gelecek döneme ait beklentimiz; (yaz mevsiminin olumlu etkisinin de katkısıyla) sanayi istihdamının 2013’ün aynı döneminde gerçekleşen değerin üzerinde seyredeceği ancak, Nisan dönemine göre önemli bir artış kaydetmeyeceği şeklindedir. Mevsimselliğin olumlu katkısının işsizlik oranına da yansıması mümkündür. Mayıs döneminde, işsizlik ve tarım dışı işsizlik oranlarında mevsim etkilerine bağlı düşüşler gözlense de; mevsim etkilerinden arındırılmış işsizlik ve tarım dışı işsizlik oranlarında düşüş beklenmemelidir. “

[İndir]


İlgili Haberler

Günboyu

Başkent Gazetesi

Kırklar Haber

Tarım2023.com

Haberler.com

Sondakika.com