TOBB ETÜ SPM Taziye Mesajı

14 Mayıs 2014

TOBB ETÜ Sosyal Politikalar Uygulama ve Araştırma Merkezi (SPM) olarak; 13 Mayıs 2014 tarihinde, Manisa’nın Soma ilçesinde gerçekleşen ve yüzlerce can kaybına yol açan maden faciasından derin üzüntü duyuyoruz.

Ülkemizde iş sağlığı ve güvenliği kültürünün gelişmesi ve güvenlik standartlarının yükseltilmesi sürecinde siyasiler, işverenler, sendikalar, sivil toplum kuruluşları, medya ve akademik camianın hep birlikte, mutlak bir işbirliği ve koordinasyon içinde çalışması gerektiğini düşünüyoruz.

Bu bağlamda, işçi sağlığı ve iş güvenliğini tehdit edecek her türlü önlem eksikliği ve ihmalin ilgili kamu kurum ve kuruluşlarınca sürekli izlenmesini ve bu yolla saptanması muhtemel kusur ve ihlallerin tavizsiz biçimde cezalandırılmasını elzem buluyoruz.

Yaşananlardan gerekli derslerin çıkartılarak mevcut iş sağlığı ve güvenliği mevzuatının eksiksiz ve tavizsiz biçimde uygulanması, iş sağlığı ve güvenliği uzmanlarının yetiştirilmesine gereken önemin verilmesi ve bu suretle tüm çalışanların can güvenliğinin garanti altına alındığı çalışma koşullarının oluşturulmasını ve böyle büyük acıların bir daha asla tekrarlanmamasını diliyoruz.

Bu duygu ve düşüncelerle Soma’da hayatını kaybeden tüm madencilere Allah’tan rahmet, işçilerimizin aileleri ve iş arkadaşları başta olmak üzere tüm Türkiye’ye başsağlığı ve sabır diliyor, yaralı olarak kurtulanlara acil şifa dileklerimizi iletiyoruz.