Sanayide Gelişmeler ve İstihdam Eğilimleri, Şubat 2014

Esra Doğan, Misafir Araştırmacı

Damla Or, Yardımcı Araştırmacı

17 Şubat 2014

“SANAYİ İSTİHDAMINDA 5 AYDIR YAŞANAN DÜŞÜŞÜN DURMASI OLUMLU”

Önceki gün açıklanan işsizlik verilerini sanayi sektöründeki istihdam açısından değerlendiren TOBB Ekonomi ve Teknoloji Üniversitesi (TOBB ETÜ) Sosyal Politikalar Uygulama ve Araştırma Merkezi (SPM), bu sektörde son 5 aydır ılımlı ama kararlı bir düşüş gösteren istihdamın, Kasım döneminde artışa geçtiğini bildirdi. SPM, bu olumlu gelişmeye rağmen sanayi sektöründeki kapasite kullanım oranlarındaki düşüş ve istihdamın genel seyrinin zayıflamış olmasının olumlu beklentilerin önüne geçtiğini açıkladı. SPM, kasım ayında sanayi ve hizmetler sektöründeki istihdam artışına rağmen, tarımdaki 300 bin kişilik istihdam kaybının genel tabloyu olumsuza çevirdiğini vurguladı.

SPM Misafir Araştırmacısı Esra DOĞAN ile Yardımcı Araştırmacı Damla OR’un hazırladığı ve düzenli olarak yayınlanan ‘Sanayide Gelişmeler ve İstihdam Eğilimleri’ adlı çalışmanın Şubat 2014 sayısında; geçen kasım ayında 4 milyon 927 bin kişiye ulaşan toplam sanayi istihdamında, Ekim dönemine göre 29 bin kişilik (binde 6 oranında), geçen yılın aynı dönemine göre ise 166 bin kişilik yani yüzde 2,3 oranında artış görüldüğü belirtildi.

Olumlu beklentilerin önüne geçen ilk işaret: Sanayi istihdamı artmasına rağmen kapasite kullanım oranları düşüşe geçti

Merkez Bankasınca gerçekleştirilen İktisadi Yönelim Anketi sonuçlarına dayanarak belirlenen imalat sanayi kapasite kullanım oranlarının, bu sektörde faaliyet gösteren işyerlerindeki yöneticilerin gelecek döneme dair beklentileri hakkında fikir verdiği ifade edilen çalışmada; imalat sanayi kapasite kullanım oranının Kasım döneminde, Ekim ayına göre 0,8 puanlık düşüşle yüzde 75,6 seviyesinde gerçekleştiği bildirildi. Bu rakamda geçen yılın aynı dönemine göre ise 1,6 puanlık artış söz konusu olduğuna dikkat çekilen çalışmada “Mevsim etkilerinden arındırılmış imalat sanayi kapasite kullanım oranı ise geçen aya göre binde 8 oranında düşüş göstererek yüzde 75 seviyesinde gerçekleşmiştir. Geçen yılın aynı dönemine göre ise 1,8 puanlık artış söz konusudur” denildi. Çalışmada alt sektörler itibarıyla kapasite kullanım oranlarının ise Ekim dönemine göre tüketim mallarında 1 puan, yatırım mallarında 0.7 puan ve ara mallarında 0.8 puanlık düşüş gösterdiği vurgulandı.

Mevsim etkisinden arındırılmış verilerden olumsuz sinyal

Kasım ayı genel işsizlik oranının bir önceki aya göre 0.2 puan artarak yüzde 9,9 seviyesinde gerçekleştiği anlatılan çalışmada “Bu oran bir önceki yılın aynı dönemine göre ise 0,5 puanlık artışa işaret etmektedir. Yine 9,9 olarak açıklanan mevsim etkilerinden arındırılmış işsizlik verisinde ise Ekim dönemine göre değişim gözlenmezken, geçen yılın aynı dönemine göre ise 0,45 puanlık artış gerçekleşmiştir. Yüzde 12 seviyesinde gerçekleşen tarım dışı işsizlik oranında ise Ekim dönemine göre 0,1, geçen yılın aynı dönemine göre 0,2 puanlık artışlar söz konusudur. Ekim dönemine göre değişim göstermeyen ve yüzde 12,1 olarak açıklanan mevsim etkilerinden arındırılmış tarım dışı işsizlik oranında ise, geçen yılın aynı dönemine göre 0,3 puanlık artış gerçekleşmiştir” denildi.

Tarımdaki 300 bin kişilik istihdam kaybı, genel tabloyu olumsuza çevirdi

Çalışmanın sonuç bölümünde ise şu görüşlere yer verildi: “Kasım ayında bir önceki döneme göre işgücünde düşüş gözlenirken, sanayi ile hizmetlerde istihdam artmıştır. Buna rağmen işsiz sayısında ve işsizlik oranında görülen artışın en önemli sebeplerinden biri, tarımda gözlenen 300 bin kişilik güçlü istihdam kaybıdır. Yıllık değişimler incelendiğinde ise, istihdamda artış sağlanmasına rağmen; bu artışın işgücündeki artıştan daha zayıf olduğu görülmektedir. Bu nedenle, işsizlik oranı ve işsiz sayısında artış gözlenmektedir. Sanayi istihdamında son 5 dönemdir süren kararlı düşüşün son bulması olumlu bir gelişmedir. Ancak kapasite kullanım oranlarındaki düşüş ve istihdamın genel seyrinin zayıflamış olması, olumlu beklentilerin önüne geçmektedir.”

[İndir]


İlgili Haberler

24 Saat

Barış

Kuzey Ekspres

Taka

Ticaret

Hürses

Sondakika.com

Hakimiyet.com

Haberler.com

Haberciniz.biz