Sanayide Gelişmeler ve İstihdam Eğilimleri, Temmuz 2012

Ozan Ekşi, Direktör Yardımcısı

Damla Marangoz, Araştırmacı

15 Temmuz 2012

TOBB ETÜ-SPM, Nisan 2012 işsizlik rakamını yorumladı:

“Nisanda işsizlik oranının düşük çıkmasında imalat sanayindeki artan istihdamın pozitif etkisi oldu”

İmalat sanayisi alt sektörlerinde kapasite kullanımı arttığı için sanayide büyüme olacağı beklentisini koruyoruz”

TOBB ETÜ Sosyal Politikalar Uygulama ve Araştırma Merkezi (SPM), TÜİK’in açıkladığı yüzde 9’luk Nisan-2012 işsizlik rakamını kapasite kullanımı açısından yorumladı. SPM, Nisanda işsizlik oranının Mart ayına göre düşük çıkmasında imalat sanayisindeki artan istihdamın pozitif etkisi olduğunu bildirdi. SPM, imalat sanayisinin tüm alt sektörlerinde kapasite kullanımı arttığı için, önümüzdeki dönemde sanayide büyüme olacağı beklentisini koruduğunu açıkladı.

TOBB ETÜ-SPM Direktör Yardımcısı Ozan Ekşi ve Araştırmacı Damla Marangoz’un hazırladığı ve Nisan 2012 ayına ilişkin verilerin değerlendirildiği 'Sanayide Gelişmeler ve İstihdam Eğilimleri' adlı çalışmada; yüzde 9’un son 8 yılın en düşük Nisan ayı işsizlik oranı ve Eylül 2011 dönemi hariç son 8 yılın en düşük işsizlik oranı olduğuna dikkat çekildi ve “Bu rakam aynı zamanda, Nisan 2011’de başlayan, düşük işsizlik oranı eğiliminin devamı niteliğindedir” denildi.

Sanayide toparlanma eğilimi sürüyor

Mart 2012 dönemine göre Nisan 2012’de imalat sektöründeki istihdamın 48 bin kişi artarak 4 milyon 467 bine çıktığı, yine madencilik ve taş ocakçılığı ile altyapı hizmetleri sektörlerinde de bir önceki aya göre olan 23 bin kişilik istihdam artışının, Mart ayına göre sanayi sektörü istihdamını 71 bin kişi artırdığı anlatılan çalışmada, “Dolayısıyla, sanayi sektörü istihdamında bir önceki yıla göre düşüş olsa da, son birkaç aydır devam eden toparlanma eğilimi, Nisan ayında da devam etmiştir” denildi.

İmalat sektöründe faaliyet gösteren firmaların yöneticilerinin TCMB İktisadi Yönelim Anketi’ne verdikleri yanıtlara göre hesaplanan “İmalat Sanayi Kapasite Kullanım Oranı”nın (KKO), Nisan ayında yüzde 74,7 olduğu, bu rakamın Mart 2012 imalat sanayi KKO’dan 1,8 puan yüksek ancak geçen yılın aynı döneminden 0,2 puan düşük olduğu bildirilen çalışmada, KKO’ya göre de sanayideki toparlanma eğiliminin devam ettiği vurgulandı.

Ara malları alt sektöründe KKO artışa geçti

Çalışmada Nisan 2012’de yatırım malları imalatı alt sektöründeki kapasite kullanım oranının bir önceki aya göre 1,1 puan artarak yüzde 73,8 olduğu ifade edilerek “Bu dönemde tüketim malları imalatındaki KKO yüzde 71,5’ten yüzde 72,9’a ve ara malları imalatındaki KKO da yüzde 74,8’den yüzde 76,4’e çıkmıştır. Dolayısı ile ara malları imalatında KKO düşme eğilimi sona ermiş ve imalat sanayisinin tüm alt sektörlerinde kapasite kullanım oranları Nisan 2012 itibariyle artmıştır” değerlendirmesinde bulunuldu.

[İndir]


İlgili Haberler

Ordu Tribün

Ege'de Bugun

Pusula

Kayseri Deniz Postası

Haber3.com

Haberler.com

Haberciniz.biz


DM/16-07-2012 GG/17-06-2012