Sayan Bahçeşehir Üniversitesi Ekonomik ve Toplumsal Araştırmalar Merkezi (BETAM) tarafından düzenlenen İktisat Semineri'nde konuştu

TOBB ETÜ Sosyal Politikalar Uygulama ve Araştırma Merkezi (SPM) Direktörü Prof. Dr. Serdar Sayan 5 Temmuz 2012 tarihinde Bahçeşehir Üniversitesi Ekonomik ve Toplumsal Araştırmalar Merkezi (BETAM)'ın davetlisi olarak bir seminer verdi.

Sayan, Uzmanlaşmış Meslek Edindirme Merkezleri (UMEM) Beceri’10 Projesi ile ilgili bilgi verdi. Sayan sunumunda, UMEM Beceri’10 Projesi’nde gelinen noktada firmalardan 60.481 kişilik talep toplanırken; 61.248 işsizin kurslara başvuru yaptığını söyledi.

Sayan, sunumunda işsizlerin en çok ve en az başvuru yaptıkları kurslar hakkında da çarpıcı bilgiler verdi. UMEM Beceri'10 projesi çerçevesinde açılan kurslardan işsizler tarafından en çok başvuru yapılan kursun bilgisayar ağ operatörlüğü olduğunu ancak işverenlerden gelen her bir bilgisayar ağ operatörü talebine 61 kursiyerin başvurduğunu belirtti. Buna karşın, açılan kurslardan işsizler tarafından en az başvuru yapılan kursun tekstil işçiliği olduğunu ve işverenlerden gelen yüz tekstil işçisi talebine iki kursiyerin başvurduğunu belirtti.

Sayan Türkiye’deki işgücü piyasasının etkinliği hakkında bilgi verirken diğer ülkeler için karşılaştırmalara da yer verdi.

GG/06-07-12    DM/06-07-12