UMEM il toplantısı Gaziantep ve Kilis'te düzenlendi

17 Ekim 2012

TOBB ETÜ SPM Direktör Yardımcısı Yrd. Doç. Dr. Başak Yavçan, UMEM Beceri'10 projesi 10 Ekim ve 11 Ekim 2012 tarihlerinde düzenlenen Gaziantep ve Kilis il toplantılarına katıldı. Proje ortaklarının ve ticaret odasına bağlı firmaların katılımıyla gerçekleşen toplantıda, Almanya başta olmak üzere yurt dışındaki benzer uygulamalarla karşılaştırıldı ve uluslararası rekabet gücünün arttırılmasının vazgeçilmezi olan iş gücü niteliğinin arttırılması konusunda, Ticaret ve Sanayi Odalarının önemli rolü vurgulandı. Şu ana kadar %65 ’i KOBİ’lerde olmak üzere yaklaşık 25 bin işsizin eğitim alarak istihdam edildiği proje dahilinde önemli bir yere sahip Gaziantep, aynı zamanda hizmetler sektöründe kursların açılması amacıyla seçilen beş pilot ilden biri. Ülkemizde firma ve istihdam artışında son yıllarda ilk sıralara oturan fakat hala çok sayıda niteliksiz işgücüne ev sahipliği yapan Gaziantep’te, hizmetler sektöründe yeni açılan kurslardan beklenti büyüktü.

TOBB ETÜ ve TEPAV adına Hasan Çağlayan Dündar’ın Gaziantep’te güncel istihdam ve verimlilik oranları hakkındaki sunumu, projenin geleceği çerçevesinde ayrıntılı olarak tartışıldı. Toplantıda ayrıca kursiyer sayısının çoğaltılması amacıyla tanıtım stratejilerinin nasıl geliştirilebileceği, kadın istihdamında Türkiye genelinden çok gerilerde bulunan Gaziantep’in UMEM ile bu konuda sağlayabileceği ilerleme potansiyeli ve projeye ortak kurumlar arası koordinasyonun nasıl daha verimli hale gelebileceği tartışıldı.

Gaziantep’i takiben bir sonraki il gezisi Kilis’e düzenlendi. UMEM ’10 dahilinde, işverenle kursiyer seçimi uygulamasını başlatan ilk il olan Kilis karşılaştırmalı küçük nüfusuna rağmen, komşu büyük illerle yarışır istihdam sayılarına sahip. Proje ortaklarının katıldığı toplantıda, Kilis’in kayıt dışı ekonomiyi kayıt içine almadaki başarılı uygulamalarının tartışıldığı toplantıda, farklı iş kolları için kurs sürelerinin adapte edilmesi ve kurs açılmasının hızlandırılmasının üzerinde duruldu.


İlgili Haberler

Hürses

Hürriyet Adana

Yarın

Telgraf

Son Söz

Ticari Hayat