UMEM'de doğru kursa doğru kişiyi yönlendirebilmek için pilot test uygulaması başlatıldı

UMEM Beceri'10 Projesi'nin daha başarılı olması için doğru kursa doğru kişiyi yönlendirebilmek amacıyla başlatılan pilot test uygulaması çerçevesinde altı pilot ilden yetkililerin katılımı ile 23-24 Şubat 2012'de TOBB Sosyal Tesislerde bir bilgilendirme toplantısı gerçekleştirildi. Toplantıya Adana, Eskişehir, Gaziantep, Kocaeli, Mersin ve Sakarya illerinden Oda temsilcileri ve İŞKUR İl Müdürlükleri temsilcilerinin yanı sıra, UMEM Teknik Komitesini temsilen TOBB, İŞKUR, MEB ve TOBB ETÜ'den de uzmanlar katıldı.

Başlatılan pilot test uygulaması ile bilimsel yöntemlerle hazırlanmış testler, işsizlere uygulanacak. Daha sonra işsizler çıkan test sonuçlarına göre mesleki yönelim ve beceri düzeylerinin gerektirdiği kurslara yönlendirilecekler. İlk uygulama 29 Şubat'ta Eskişehir'de yapılacak.

Toplantının kapanış konuşmasını yapan SPM Direktörü Prof.Dr.Serdar Sayan, bu testlerin UMEM'de yaşanan iki temel probleme çözüm olacağını belirtti. Bu testler sayesinde işsizler doğru kurslara yönlendirilecekleri için kurslardan ayrılma oranları düşecek. Ayrıca bu testlerin uygulaması yayınlaştıkça, İşkur'a başvuran diğer işsizler arasından da mesleki yönelim ve beceri düzeyi UMEM Kurslarına uygun kişiler bu kurslara yönlendirilebilecek.