Sanayide Gelişmeler ve İstihdam Eğilimleri, Ağustos 2012

Ozan Ekşi, Direktör Yardımcısı

Damla Marangoz, Araştırmacı

16 Ağustos 2012

TOBB ETÜ-SPM, Mayıs 2012 işsizlik rakamını yorumladı:

"Son 8 yılın en düşük Mayıs ayı işsizlik oranı"

“Düşüşte ara malları imalatı alt sektöründeki büyüme ile imalat dışı sektörlerdeki istihdam artışları etkili…”

TOBB ETÜ Sosyal Politikalar Uygulama ve Araştırma Merkezi (SPM), TÜİK’in yüzde 8,2 olarak açıkladığı Mayıs ayı işsizlik oranını, imalat sanayi kapasite kullanım oranındaki artışla değerlendirerek, “son 8 yılın en düşük Mayıs ayı işsizlik oranı" olarak yorumladı. SPM, “Açıklanan işsizlik oranının ardında, imalat sanayi ara malları imalatı alt sektöründeki büyüme ve imalat dışı sektörlerdeki istihdam artışları yatmaktadır” değerlendirmesinde bulundu. Merkez, önümüzdeki dönemde sanayide büyüme olacağı beklentisini koruduğunu bildirdi.

TOBB ETÜ-SPM Direktör Yardımcısı Ozan Ekşi ile Araştırmacı Damla Marangoz’un hazırladığı ve Mayıs 2012’ye ilişkin verilerin değerlendirildiği “Sanayide Gelişmeler ve İstihdam Eğilimleri” adlı çalışmada, söz konusu döneme ait işsizlik oranının geçen yılın aynı ayına göre 1,2 puan, 2011 yılı işsizlik rakamı ortalamasına göre de 1,6 puan daha düşük olduğu kaydedildi.

Sanayi genelinde büyüme eğilimi devam ediyor

Çalışmada, “her ne kadar yatırım malları imalatı alt sektöründe ve tüketim malları imalatı alt sektöründe kapasite kullanım oranlarında düşüş yaşansa da ara malları imalatı alt sektöründeki kapasite kullanımının artmasının imalat sanayi genelinde büyüme eğiliminin devam etmesini sağladığı” ifade edildi. SPM, bu çerçevede imalat sanayinde büyüme beklentisinin sürdüğünü açıkladı.

[İndir]


İlgili Haberler

Hurses

Haberler.com

Sentezhaber.com


GG/17-08-2012