UMEM il toplantısı Muğla'da düzenlendi

20 Kasım 2012

TOBB ETÜ SPM Direktörü Prof. Dr. Serdar Sayan; UMEM Beceri'10 projesi kapsamında, 19 Kasım 2012 tarihinde, Muğla Ticaret ve Sanayi Odası’nda düzenlenen il toplantısına katıldı.

Sayan konuşmasında, Türkiye’deki işsizlik sorununun temelinde mesleksizlik probleminin yattığına vurgu yaptı. İşverenlerin, meslek liselerinden mezun olan kişilerin becerilerinin dahi yeterli olmamasından şikâyetçi olduklarına değinen Sayan, "Bu proje aynı zamanda bir rekabetçilik projesidir. Nitelikleri yetersiz olan ya da teknolojik değişimler sonucu nitelikleri manasını yitiren işçilerimiz için iş bulma umudu; nitelikli insan kaynağı bulamadığı için verimsiz çalışan şirketlerimiz için ise rekabet gücü kazanma umududur." dedi. Sayan ayrıca, "İş arayan vatandaşlar iş dünyasının ihtiyacı olan yeteneklere sahip değil. Orta yaşlıların ve eğitimsizlerin işsizler arasındaki payı yüksek. İşsizlerin yüzde 58'inde lise diploması yok" diye konuştu.

Türkiye'nin istihdamının yüzde 80'ini oluşturan 19 ilde sanayi sektörü ağırlıklı Mesleki Eğitim İhtiyaç Analizi'nin tamamlandığına ve kursların, işverenlerden gelen talepler doğrultusunda açıldığına değinen Sayan; UMEM Projesi’nin bu yönüyle benzerlerinden ayrılarak işgücü piyasalarındaki arz-talep dengesizliğine yönelik çözüm getirdiğini belirtti. Sayan, işverenlerden gelen talep doğrultusunda, UMEM projesinin tarım ve hizmetler sektöründe genişletildiğini de bildirdi.


İlgili Haberler

Hürses

Ticari Hayat

Gündem

Haberciniz.biz

Sondakika.com

Gazete5.com

Sondakika.com