UMEM il toplantısı Sinop ve Samsun'da düzenlendi

11 Ekim 2012

TOBB ETÜ SPM Direktörü Prof. Dr. Serdar Sayan UMEM Beceri'10 projesi kapsamında 8 Ekim ve 9 Ekim 2012 tarihlerinde düzenlenen Sinop ve Samsun il toplantılarına katıldı. Toplantıya UMEM Beceri'10 proje ortakları temsilcilerinin yanı sıra Sinop ve Samsun'dan ilgililer de katıldı.

Toplantılarda sunum yapan Sayan, mesleki eğitimin geliştirilmesi sonucunda işsizliğin ve yoksulluğun azalacağını belirterek, "Türkiye’de niteliksiz eleman stoku nedeniyle beceri uyumsuzluğu önemli bir sorundur. Firmalar nitelikli eleman bulmakta zorlanıyor. Küresel kriz durumu daha da kötüleştirerek, çoğunlukla niteliksiz eleman olan birçok kişi işlerini kaybettiler. Küresel krizin ardından, Aralık 2008’de Türkiye’de ki işsiz sayısı 3 milyon 330 bin civarındaydı ve bu rakam işgücünün yüzde 14’üne eşitti. Bu sayı Mayıs 2012 itibariyle 2 milyon 270 bin civarına düşerken işgücünün yüzde 8.2’sine eşittir" şeklinde konuştu.

Sinop'taki toplantıdan sonra Sinop Endüstri Meslek Lisesi, daha sonra UMEM Beceri'10 projesine en son dahil edilen Ayancık Endüstri Meslek Lisesi ziyaret edildi. Sayan ayrıca Samsun'da il kurs yönetimi toplantısına da katıldı.


İlgili Haberler

Haber Ekspres

İstanbul

Samsun Haber

Hedef Halk