Sanayide Gelişmeler ve İstihdam Eğilimleri Son Not, Mayıs 2022


Mayıs 2022

TÜİK, 10 Mart 2021 tarihinde yayınlanan haber bülteninde işgücü istatistikleri ile ilgili yeni düzenlemelere geçildiğini ve ilgili göstergelerin üçer aylık hareketli ortalamalar yerine aylık verilere dayalı olarak üretileceğini duyurmuştu. Bu yeni düzenlemelere paralel olarak SPM de kamuoyunca yakından bilinen başarılı tahminlerini, üçer aylık hareketli ortalamalar yerine aylık işgücü verilerine dayanarak açıklanan göstergelere yönelik olarak üretmeye ve paylaşmaya başlamıştı.

Ancak TÜİK, 15 Şubat 2022 tarihinde veri takvimini bir kez daha değiştirerek tarım dışı işsizlik oranı, kayıtdışı istihdam oranı gibi verileri 10 Mart 2022 tarihinden itibaren çeyreklik olarak açıklayacağını duyurdu.

Bu gelişmeler ışığında, işgücü piyasası göstergelerine ilişkin olarak 2014’ten bu yana açıkladığımız aylık tahminlerimize ara vermek zorunda kaldığımızı ve aylık tahmin bültenlerimizin yayınını durdurduğumuzu kamuoyuna saygılarımızla duyuruyoruz. EOİO ve EZA göstergelerimiz konusunda ise TÜİK’in takvimi ve veri içeriklerine dair gelişmeleri izlemeye devam edeceğiz ve kararlaştıracağımız yol haritasını kamuoyuyla paylaşacağız.

[ Notu İndir]