Sanayide Gelişmeler ve İstihdam Eğilimleri, Şubat 2015

Pınar Kaynak, Misafir Araştırmacı,

Ozan Acar, Misafir Araştırmacı,

Ayşen Kazan, Yardımcı Araştırmacı

17 Şubat 2015

Bu aydan itibaren işgücü göstergelerine ilişkin tahminlerini her ayın ilk haftasında yayınlayacak olan SPM, Kasım ayı sonuçlarında yine şaşırtmadı.

İşsizlik, SPM’nin de öngördüğü gibi son 4 yılın en yüksek oranına ulaşarak 10,7’ye yükseldi. 0,3 puan azalarak %45,2 olmasını beklediğimizi açıkladığımız istihdam oranı ise SPM tahminlerine paralel olarak %45,1’e indi. Hem genel hem de tarım dışı işsizlik oranında Kasım 2012’den bu yana süregelen artış eğilimi devam ederken, tarım dışı işsizlik oranı SPM’nin öngördüğü %12,9’luk orandan biraz daha aşağıda kalarak %12,7 olarak gerçekleşti. Bu gelişmelere paralel olarak, hem mevsim etkilerinden arındırılmış işsizlik oranı, hem de mevsim etkilerinden arındırılmış tarım dışı işsizlik oranı bir önceki döneme göre 0,1 puan artarak, sırasıyla 10,7 ve 10,8 seviyelerinde gerçekleşti. Sanayideki istihdam, aylık olarak 80 bin kişi azaldı, yıllık olarak ise 209 bin kişilik bir artış gösterdi.

Aralık 2014 dönemine ilişkin detaylı tahminlerimizi kamuoyuyla TÜİK’in gerçekleşme rakamlarını açıklamasından önceki haftada paylaşacağız.

[İndir]


İlgili Haberler