Sanayide Gelişmeler ve İstihdam Eğilimleri, Ocak 2014

Esra Doğan, Misafir Araştırmacı

Damla Or, Yardımcı Araştırmacı

15 Ocak 2014

MAKAS DARALMAYA BAŞLADI, ÖNÜMÜZDEKİ AY SANAYİ İSTİHDAMI İÇİN OLUMSUZ BEKLENTİ İÇİNDE DEĞİLİZ

TOBB ETÜ SPM, Ekim ayı genel işsizlik oranında hazirandan bu yana ilk kez aşağı yönlü hareket gözlendiğini ve imalat sanayi kapasite kullanım oranlarının artışa geçtiğini bildirdi. Ekim ayında kapasite kullanım oranlarının artmasının, işsizlik oranı ile arasındaki makası kapatmaya başladığını bildiren SPM, kasım ayı için pozitif değerlendirmede bulundu. SPM, beklentilerin üzerinde gerçekleşen sanayi üretimi sayesinde kasım ayı sanayi istihdamı için olumsuz beklenti içinde olmadığını bildirdi.

SPM Misafir Araştırmacısı Esra DOĞAN ve Yardımcı Araştırmacısı Damla OR tarafından hazırlanan ‘Sanayide Gelişmeler Ve İstihdam Eğilimleri’ adlı çalışmanın son sayısında ekim ayı işsizlik oranları değerlendirildi. Çalışmada Ekim ayında yüzde 9.7 olarak açıklanan işsizlik oranının Eylül dönemine göre 0,2 puanlık düşüşe, bir önceki yılın aynı dönemine göre ise 0,6 puanlık artışa işaret ettiği; yüzde 9,9 olarak açıklanan mevsim etkilerinden arındırılmış işsizlik verisinde de Eylül dönemine göre 0,3 puanlık düşüş, geçen yılın aynı dönemine göre ise 0,6 puanlık artış gerçekleştiğine dikkat çekildi.

İşgücünün Eylül dönemine göre binde 4 oranında daralmayla (248 bin kişi) 28 milyon 391 bin kişiye düştüğü vurgulanan çalışmada, mevsim etkilerinden arındırılmış işgücü verisinde ise Eylül dönemine göre binde 3 oranında daralma (77 bin kişi), geçen yılın aynı dönemine göre ise yüzde 1,5 oranında genişleme (428 bin kişi) olduğu ifade edildi. Ekim döneminde işsiz sayısında da düşüş olduğu görüldüğü bildirilen çalışmada, “2 milyon 743 bin kişiye düşen işsiz sayısında Eylül dönemine göre yüzde 3’lük güçlü bir düşüş, bir önceki yılın aynı dönemine göre ise yüzde 8’lik bir artış gerçekleşmiştir” denildi.

Sanayi istihdamındaki düşüşün Ekim döneminde de devam ettiği ve 4 milyon 898 bin kişiye düştüğüne vurgu yapılan çalışmada, toplam sanayi istihdamında Eylül dönemine göre 16 bin kişilik azalma gözlendiği, geçen yılın aynı dönemine göre ise 166 bin kişilik yani yüzde 4 oranında artışın söz konusu olduğu belirtildi.

İmalat sanayisinde kapasite kullanımı yüzde 76’nın üstüne çıktı

Merkez Bankasınca gerçekleştirilen anketten elde edilen sonuçlara göre imalat sanayi kapasite kullanım oranının Ekim döneminde Eylül dönemine göre 1 puanlık, geçen yılın aynı dönemine göre ise 1,5 puanlık artışlarla yüzde 76,4 seviyesinde gerçekleştiği kaydedilen çalışmada, mevsim etkilerinden arındırılmış imalat sanayi kapasite kullanım oranının ise geçen aya göre 0,8, geçen yılın aynı dönemine göre ise 1,6 puanlık artışlarla yüzde 75,8 seviyesinde gerçekleştiği anlatıldı.

Kasım ayı sanayi istihdamı için olumlu beklenti

Çalışmanın sonuç bölümünde Ekim ayı istihdam gelişmelerinde, tarım dışı istihdamdaki önemli artış ve özellikle inşaat sektöründeki güçlü istihdam artışının dikkat çekici olduğu anlatılarak, ”İnşaat sektöründe hem bir önceki aya göre hem de geçen yılın aynı dönemine göre ise yüzde 4’lük artışlar görülmüştür” denildi. Sanayi istihdamında Haziran ayı ile başlayan yavaş ama kararlı düşüşlerin Ekim ayında da devam ettiğinin görüldüğü bildirilen çalışmada, “Ekim ayında kapasite kullanım oranlarının arttığı ve imalat sanayi kapasite kullanım oranı ile işsizlik oranı değerleri arasındaki makasın kapanmaya başladığı gözlenmektedir. Bununla birlikte Kasım ayı sanayi üretim endeksi değerleri beklentilerin üzerinde gerçekleşmiştir. Tüm bu gelişmeler, Kasım ayı sanayi istihdamı verisi için kaygıların artmasının önüne geçmektedir” denildi.

[İndir]